خريد آثار برتر هنرمندان در جشنواره هنرهاي تجسمي فجر بازگشت Back
خريد آثار برتر هنرمندان در جشنواره هنرهاي تجسمي فجر
 
به گزارش واحد ارتباطات و رسانه دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، هادي مظفري مديركل هنرهاي تجسمي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و رئیس جشنواره هنرهاي تجسمي فجر در گفت و گویی آخرین تحولات جشنواره را تبیین کرد.
 
لطفا از آخرين وضعيت جشنواره تجسمي فجر بگوييد؟
همانطور كه در آخرين اطلاعيه ستاد جشنواره اعلام شد، جشنواره با درخواست دبيران محترم بخش هاي دهگانه و تصويب شوراي سياستگذاري بعنوان عالي ترين ركن جشنواره بعد از مراسم چهلم شهادت سردارسليماني و جانباختگان هواپيماي اكراين ازتاريخ ٢٩ بهمن تا ٥ اسفند برگزارخواهد شد.
 
درمورد مكان برگزاري جشنواره توضيح دهيد؟
قبلا اعلام شده بود كه اين دوره در نمايشگاه بين المللي برگزار مي شود اما با توجه به تغيير ٥ روزه ي زمان جشنواره، برنامه ريزي زمان هاي نمايشگاه بين المللي با جشنواره فجر تطابق نيافت. با اين توضيح كه جشنواره گردشگري وزارت ميراث فرهنگي و گردشگري از ٢٤ تا٢٨ بهمن برگزارمي شود و نمايشگاه بعدي ، صنعت نفت وگاز درتاريخ ٦ اسفندماه. جشنواره تجسمي فجر درميان دونمايشگاه قرار مي گرفت كه زمان تغيير دكوراسيون و جمع آوري ساير نمايشگاه ها بود و آسيب جدي به اين جشنواره مي زد. از اين رو مكان جشنواره را همچون سال قبل ، به فرهنگستان هنر- موسسه صبا منتقل كرديم.
 
دبير جشنواره و ساير دبيران در فضاي مجازي انصراف دادند و شما استعفاي دبير محترم را نپذيرفتيد. لطفا درباره اين وضعيت توضيح دهيد؟
 
اتفاقاتي كه حدفاصل ١٣ دي و با شهادت تكان دهنده ي سردار سليماني شروع شد و سپس با درگذشت غم انگيز هموطنانمان در مراسم تشييع جنازه ايشان دركرمان و سقوط دلخراش هواپيما منتشر شد ، همه ي كشور را متاثركرده بود و واكنش هريك از دبيران و داوران اين جشنواره و سايرجشنواره ها نيز در همين شرايط و فضا اتفاق افتاد. 
سطح تالمات روحي جامعه و هنرمندان به حدي بالا رفت كه بسياري از ايشان ، بدون توافق جمعي و بصورت شخصي تصور كرده بودند اين تصميم ، مناسب ترين روش براي سوگواري و همدردي با جامعه و خانواده هاي داغدار است كه اين اتفاق بصورت گسترده درفضاي مجازي منتشر شد و چنان برداشت شد كه تصميم جمعي است در حاليكه به هيچ عنوان اينگونه نبود.
در آن شرايط درخواست من و ساير مديران برگزاري از جامعه هنري كه قبول مسئوليت نموده بودند اين بود كه چند روزي صبور باشيد تا در شرايط آرام تر بنشينيم و بهترين تصميم را بگيريم اما بايد قبول كرد كه جو و فضاي عمومي جامعه تاثير گذارتر از خواهش و درخواست هاي ما بود.
 
با اين شرايط ، وضعيت شركت كنندگان جشنواره به كجا مي رسيد؟
 
اتفاقا نكته بسيار مهمي بود. بيش از ٣ هزار هنرمند و با ٦ هزار اثر در بخش هاي مختلف جشنواره شركت كرده بودند و ما بعنوان برگزار كنندگان يك جشنواره ملي و رسمي امانتدار تك تك اين آثار بوديم . همين امر باعث شد كه استاد حقيقي درخواست مجدد ما را پذيرفتند كه كار را به سرانجام برسانند. ايشان جلسه اي با دبيران بخشهاي دهگانه جشنواره برگزاركردند و اعلام كردند من به كمك شما قادرم اين بار را به مقصد برسانم و دبيران محترم نيز با بيانيه اي كه در آن درخواست تعويق جشنواره به بعد ازمراسم چهلم و نيز حذف بخش هاي غير ضروري جشنواره درجهت كمك به سيل زدگان سيستان و بلوچستان نمودند ، دعوت مجدد دبيرمحترم را پذيرفتند تا در قالب جديد و ايجاد شوراهاي هنري در رشته هاي مختلف، جشنواره را تا پايان همراهي نمايند و من مي خواهم همين جا از رفتار مسولانه دبير محترم و تمامي دبيران و داوران كه چنين نقش و مسوليتي را پذيرفتند ، تشكر و قدرداني كنم.
 
وضعيت داوري ها و انتخاب نفرات برتر به چه شكل خواهد بود؟
جشنواره تجسمي فجر يكي از بهترين فرصت ها براي معرفي هنرمندان و استعدادهاي جوان و ظرفيت هاي استاني درسطح ملي است كه اساتيد، پيشكسوتان و مديران گالري ها دركنار هم ، ظرفيت هاي تجسمي را به جامعه معرفي كنند. از آنجايي كه طبق آيين نامه جشنواره در هر رشته ي دهگانه فقط امكان معرفي يك نفر و اهداي يك جايزه وجود دارد، در اين دوره ، شوراي سياستگذاري اين اجازه را صادر نموده است كه به جاي انتخاب يك نفر ويك اثر ، امكان خريد آثار بيشتري ، هم براي عموم مردم و هم براي ستاد برگزاري فراهم شود و جشنواره در سقف اعتبارات نسبت به خريد آثار برتر اقدام نمايد.
به عنوان مثال در بخش خوشنويسي به جاي انتخاب يك اثر از بين تمام رشته هاي نستعليق، شكسته، نسخ و ثلث و نقاشي خط ، ستاد جشنواره اجازه دارد تعداد بيشتري از آثار برتر را خريداري نموده و شوراي هنري با هماهنگي هنرمندان، آثار را قيمت گذاري و در معرض نمايش و فروش ساير افراد قرار دهد.
به عبارت ديگر امسال ، جشنواره هنرهاي تجسمي رويكرود اكسپو و فروش آثار شركت كنندگان را-منوط به تاييد خود هنرمندان - دنبال خواهد كرد.
 
در اين دوره نحوه ي حضور گالري ها چگونه خواهد بود؟
 
نشست هايي با حضور مديران محترم گالري هاي تهران و برخي استانها برگزار كرديم و درحال جمع بندي پيشنهادات مختلف هستيم كه به زودي جمع بندي و جزييات آن اعلام خواهد شد.
در پایان گفتني است كار بررسي و انتخاب آثار از تاريخ ٢ بهمن آغاز و تا ٦ بهمن ادامه خواهد داشت و نتايج آثار راه يافته 8 بهمن منتشر خواهد شد. 
دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر از تاریخ 29 بهمن تا 5 اسفند در موسسه فرهنگی و هنری صبا برگزار خواهد شد. 

 

تاریخ خبر:  1398/11/05