مدیر گالری هما مطرح کرد: بخش چهارسوی هنر؛ امکان حضور آخرین دست‌آوردهای هنرمندان کشور در جشنواره تجسمی فجر بازگشت Back
مدیر گالری هما مطرح کرد:
بخش چهارسوی هنر؛ امکان حضور آخرین دست‌آوردهای هنرمندان کشور در جشنواره تجسمی فجر 
هنگامه معمری، مدیر گالری هما حضور نهادهای خصوصی را باعث توسعه و رونق هر اتفاق فرهنگی دانست و گفت: . اما دعوت از گالری‌ها نشان می‌دهد که امسال جشنواره هنرهای تجسمی فجر قصد دارد از تمام ظرفیت‌های موجود استفاده کند و در قدم‌های بعدی به رویدادی بین‌المللی تبدیل شود.
به گزارش ستاد اطلاع رسانی یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، هنگامه معمری مدیر گالری هما که با آثار هنرمندانش در یازدهمین جشنواره تجسمی فجر و در بخش «چهارسوی هنر» حضور دارد، درباره این بخش گفت: اینکه تابه حال از گالری‌ها دعوت نشده بود برای هم‌اندیشی و همکاری در جشنواره هنرهای تجسمی فجر حضور داشته باشند، جای سوال دارد. عدم حضور گالری‌ها در جشنواره تجسمی مانند این است که در جشنواره فیلم فجر از بخش خصوصی دعوت نشود و فیلم‌های بخش خصوصی به نمایش درنیاید. اما دعوت از گالری‌ها نشان می‌دهد که امسال جشنواره هنرهای تجسمی فجر قصد دارد از تمام ظرفیت‌های موجود استفاده کند و در قدم‌های بعدی به رویدادی بین‌المللی تبدیل شود.
وی ادامه داد: گالری‌ها از باب وظیفه تلاش می‌کنند که باعث رونق جشنواره هنرهای تجسمی و بیشتر از آن باعث رونق عمومی فرهنگ بشوند، بنابراین آنها به دنبال دست‌آوردی از حضور در جشنواره نیستند. امسال تعدادی از گالری‌ها انتخاب شدند تا در جشنواره حضور پیدا کنند و امیدوارم در سال‌های بعدی گستره این انتخاب وسیع‌تر شود. 
معمری بیان کرد: ما در این بخش باید به رشد فرهنگ بصری مردم توجه کنیم. از سوی دیگر مخاطب جشنواره حتما غیر تخصصی‌تر از مخاطب گالری است. گالری‌ها حدود دو دهه است که مخاطب خود را آموزش داده‌اند و امروز مخاطب گسترده تری به این بخش رفت و آمد دارند.
وی ادامه داد: از طرف دیگر اگر اضافه شدن این بخش باعث ترغیب نهادهای دولتی به خرید آثار هنری شود حتما نتایج مثبتی خواهد داشت. این کار نیاز به بسترسازی و وجود دبیرخانه جدی و حرفه‌ای دارد که در تمام طول سال فعال باشد و همان کاری را که گالری‌ها انجام می‌دهند، این دبیرخانه در بخش دولتی انجام دهند. علاوه بر آن باید سیاست‌گذاری جشنواره هم معطوف بر بازارسازی باشد و این موضوع نیازمند تعامل میان گالری‌ها، وزارت ارشاد و سایر نهادهای دولتی است.
مدیر گالری هما گفت: به نظر من آثاری که توسط گالری‌ها در جشنواره به نمایش درمی‌آید باید آخرین دست آوردهای هنرمندان کشور باشد. بنابراین مسئولان باید جشنواره را از رخدادی مثل آرت‌فر متمایز بدانند. اما این تفاوت هنوز برای گالری‌ها تعریف نشده و ممکن است در سال‌های اول به اشتباه آثار پیشگامان هنر مدرن ایران هم در جشنواره نمایش داده شود. برای تصحیح این موارد حضور چندباره گالری‌ها در جشنواره لازم است و نمی‌توانیم در اولین تجربه‌ها، از گالری‌ها عملکرد صد درصد را انتظار داشته باشیم. 
‎ ‎یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر با دبیری ابراهیم حقیقی تا پانزدهم اسفند ‏برپاست. در این ‏‏جشنواره سید امیر سقراطی ‏دبیری هنری و محسن سلیمانی ‏دبیری ‏اجرایی را ‏عهده دار ‏هستند.‏
 
تاریخ خبر:  1397/11/15